Om NFIFilmbutikken - kjøp og salgNye norske filmerCinemateketNFI emblem del 2
Filmens HusBarn og unge - SFUArkiv og bibliotekFilmmuseetNFI emblem del 3
SøkEnglishNorsk filminstituttNyheter/Kalender
Til hovedsiden

29.03.2007

20 år ung festival

Amandusfestivalen feiret 20-årsjubileum med et proft prisshow, lykkelige unge vinnere og over 60 nominerte. Amandusprisen onsdag kveld ble en hyllest til unge filmskapere.

Publisert: 29.03.07 | Sist endret: 29.03.07

Johanne Hoffart og Ingvild Oxås Henriksen sammen med programleder Jon Almås. (Foto: Marte Eyde Kjuus)

Johanne Hoffart og Ingvild Oxås Henriksen sammen med programleder Jon Almås. (Foto: Marte Eyde Kjuus)

Med Jon Almås i spissen ble Amandusprisen 2007 i Maihaugsalen på Lillehammer en feiring av unge filmskapere. Med stor iver, interesse og skaperglede hadde filmskapere på opptil 20 år laget filmer om alt fra bodybuilding, ninjaer og mediesamfunnet til fylleangst, spøkelser, bestefars død og gjengkriminalitet. Blant prisutdelerne fant man Christopher Nielsen, Marius Holst og Henrik Mestad.

EN PRISVINNENDE HOBBY
Det strømlinjeformede samfunnet og hvordan finne sin egen vei var temaet for filmen Hobby, av bærumsguttene Stian Halvorsen, Audun Fjellheim, Matias L’Abée-Lund og Peder Bratterud. Filmen vant både klassen for beste fiksjonsfilm og den gjeve publikumsprisen.
- Årets vinnerfilm er stilsikker i alle ledd, og forteller en historie som kler kortfilmformatet godt. Både regi, manus, foto, klipp og lyd holder meget høy klasse, heter det i juryens begrunnelse.
50.000 mennesker har sett Amandus-filmene på dagbladet.no og utgjør dermed den største juryen i Amandus-festivalens historie. Fagjuryen var ledet av Amanda-vinnende skuespiller Trond Fausa Aurvåg og besto også av regissør Lisa Marie Gamlem, filmanmelder Einar Aarvig og to elever fra Peer Gynt-skolen i Oslo: Thea Gjermshus Bech og Ilia Hussein.

VINNERNE:
Det ble delt ut priser i syv kategorier:

Beste dokumentar: Neste stopp: Olle av Pernille Wester Ingebretsen, Kaja Tømmervik Kolssgård, Rinde Dahl og Caroline Beckmann
Beste junior – for barn og unge under 14 år: Tiny Ninja Movie av Jan Henrik Hansen
Beste animasjon: Bestefar av Johanne Hoffart og Ingvild Oxås Henriksen.
Beste temafilm: Svarte penger hvite løgner: Dilemma av Kristoffer Klakegg, Erik Ringdal, Labinot Ljimani og Jacob Jutrem
Beste manus: Den andre rasen av Eirik Sæther Stordal
Beste fiksjon: Hobby av Stian Halvorsen, Audun Fjellheim, Matias L’Abée-Lund og Peder Bratterud
Publikumsprisen: Hobby av Stian Halvorsen, Audun Fjellheim, Matias L’Abée-Lund og Peder Bratterud

Relaterte lenker:
- Les mer om Amandus her

 

Se også:

Lillebil filmklubb med eget sommerprogram
Nausicaä - Prinsessen fra Vindens Dal
Regi: Hayao Miyazaki
I Lillebil filmklubb tar vi ikke sommerferie! Sammen med Cinemateket har Lillebil filmklubb begitt seg ut i reiselivsbransjen og tilbyr spennende destinasjoner til en billig penge. Hos oss slipper du tunge kofferter, sikkerhetssjekk og ventetid. Ta med familie og venner!
25.06.2010
Les mer

Utdanningsdirektoratet utlyser midler til kulturtilbud og kulturskoletilbud
Foto: Fredrik MortensenFor at flere elever skal få et mangfoldig kulturtilbud er det satt av 40 millioner kroner til modellforsøk og utviklingsprosjekter. Kommuner, organisasjoner og institusjoner kan nå søke på midler til utvikling av kulturtilbud/kulturskoletilbud for barn og unge.
25.06.2010
Les mer

Til nyhetsarkivet

Hovedsiden | Søk | English | Om NFI | Filmens Hus | Filmbutikken | Barn og unge
Norske filmer | Arkiv og bibliotek | Cinemateket | Filmmuseet
©2003 Norsk filminstitutt