Publisert: 19.08.2008 | Sist endret: 24.01.2011
Regissør Thomas Østby og produksjonsselskapet Medieoperatørene har fått 750 000 kroner i produksjonstilskudd til ny dokumentarfilm.
Tips sendt!
* = Påkrevd felt
Dokumentaren Human (tidligere Parallellaksjonen) tar for seg begrepet menneskeverd og identitet. Menneskeverd er noe de fleste føler de vet hva er, men som er vanskelig å definere.
Østbye mener at nettopp film gir en unik mulighet til å behandle temaet fordi man kan representere samme karakter i forskjellige former, og man kan presentere karakterer som vanligvis ville blitt skildret forskjellig, i en lik setting. Den visuelle fremtreden er viktig, både i virkeligheten og på film. Hvem bestemmer hva som er verdig; den som ser, eller den som blir sett.
Tilskuddet er gitt som en del av ordningen Nye veier til dokumentar som ønsker å bygge bro mellom filmtalenter og den profesjonelle dokumentarfilmbransjen, og styrke produsentenes muligheter til å dyrke talenter og utvikle fremtidens dokumentarfilm.
Human (tidligere Parallellaksjonen) har tidligere fått 150 000 kroner i tilskudd til utvikling.
FAKTA OG KONTAKTPERSONER:
Human (tidligere Parallellaksjonen)
Produksjonsselskap: Medieoperatørene AS
Produsent: Kristine Ann Skaret
Manus og regi: Thomas Østbye
Ferdigstilling: 2009
Totalbudsjett: NOK 1 138 481
Samlet tilskudd fra Norsk filminstiutt: NOK 900 000
Kontaktpersoner:
Produsent: Kristine Ann Skaret
Mobil: 45 60 73 06
E-post: stine at mop.no
