Publisert: 20.01.2012 | Sist endret: 20.01.2012
Produksjonsselskapet Storm Rosenberg er tildelt 15.800.000 kroner til filmen Beatles. Filmen får produksjonstilskudd etter markedsvurdering og skal regisseres av Joachim Rønning og Espen Sandberg.
Beatles omhandler fire ”Beatles”-frelste Oslo-gutter av årgang 1951, fra de som syvendeklassinger står på spranget inn i voksenverdenen. Det handler om guttestreker, håp og skuffelser og selvfølgelig om fine jenter, fortvilede forelskelser, fyll og fest. Verden er i forandring og guttenes vennskap er også i forandring, men det konkluderes med at ekte vennskap består – og at ingen band i verden er bedre enn Beatles.
Beatles topper listen over uforglemmelige oppveksthistorier. Den omfangsrike romanen, som kom ut i 1984, er blant de største litterære salgssuksessene i moderne norsk forlagshistorie, og ble definitivt Lars Saabye Christensens gjennombrudd som forfatter.Manusforfatter Axel Hellstenius, som står for adapsjonen av Beatles har tidligere stått for adapsjonen av blant annet Elling, Mors Elling, Absolutt blåmandag og Døden på Oslo S.
Regi blir ved Roenberg, et norsk regissørteam bestående av barndomskameratene Joachim Rønning og Espen Sandberg. De startet i 1993 med reklamefilmer og debuterte i 2006 som spillefilmregissører med westernkomedien Bandidas med Penelope Cruz og Salma Hayek i hovedrollene. Roenberg ga liv til Max Manus og holder nå på med Kon-Tiki.
- Dette er et sterkt prosjekt med et godt og kommuniserende manus, gode regivisjoner og selvsagt en sterk og kjent historie i bunn, sier avdelingsdirektør Ivar Køhn i Norsk filminstitutt. Filmen har tidligere mottatt 200.000 kr i utviklingstilskudd.
Prosjektinformasjon:
Produksjonsselskap: Storm Rosenberg AS
Produsent: Jørgen Storm Rosenberg
Manuskript: Axel Hellstenius, basert på boken Beatles av Lars Saabye Christensen
Regissører: Joachim Rønning og Espen Sandberg
Distributør: Norsk Filmdistribusjon AS
Totalbudsjett: 40 000 000 kroner
Totalt tilskudd fra NFI: 16 000 000 kroner
Antatt opptaksstart: 01.08.2012
Antatt premiere: 20.09.2013
Kontaktpersoner:
Joachim Rønning
Regissør
Tlf. 916 32 151
Jørgen Storm Rosenberg
Produsent, Storm Rosenberg AS
Tlf. 901 53 651
