Tuba Atlantic

Den norske Oscar-filmen Tuba Atlantic kommer på kino

Publisert: 01.02.2012 | Sist endret: 20.02.2012

Nylig ble den norske filmen Tuba Atlantic nominert til Oscar for beste kortfilm. Nå blir den vist på kino. Oscar-utdelingen skjer søndag 26.02.

Tuba Atlantic er Hallvar Witzøs eksamensfilm fra filmskolen på Lillehammer. Filmen vant student-Oscar sommeren 2011 og er nå nominert til ordinær Oscar, en ære som kun blir fem kortfilmer årlig til del.  Dette har ført til stor pågang fra kinoer og publikum som vil se filmen.

Bransjeorganisasjonen Film & Kino støtter 5 digitale kopier av filmen og Norsk filminstitutt distribuerer filmen slik at kinoene kostnadsfritt kan leie kortfilmen. Foreløpig har kinoene i Oslo, Trondheim og Verdal bekreftet at de setter opp Tuba Atlantic.

Mange henvendelser

 - Vi har fått mange henvendelser fra kinoer og publikum som spør om det er mulig å se Tuba Atlantic på kino, og vi er veldig glade for at vi nå kan tilby filmen til kinoer i hele Norge i samarbeid med Film & Kino. Norsk kortfilm er i verdensklasse, og Tuba Atlantic er med sin skeive humor og særegne historie om to brødre på hver sin side av Atlanteren, en film som fortjener å bli sett på kino, sier Stine Helgeland, lanseringsdirektør ved Norsk filminstitutt.

Sjarmbombe fra Trøndelag

-Vi er svært glade for å kunne bidra til at Tuba Atlantic kan settes opp på kinoer over hele landet og håper så mange som mulig får med seg denne sjarmbomben fra Trøndelag, sier Tonje Hardersen, filmrådgiver i Film & Kino.

-Dette er helt fantastisk. Det er veldig fint å oppleve slik uforbeholden støtte for noe som startet som en studentfilm. Det som er så bra med dette er at så mange nå får muligheten til å se filmen, for Tuba Atlantic er en historie jeg så gjerne vil fortelle, sier regissør Hallvar Witzø. 

Vises på 28 kinoer

TIl nå har 28 kinoer satt opp visninger av filmen. Blant annet følgende kinoer:

Oslo
Åmot
Lillehammer
Årnes

Kolben kino i Oppegård
Trondheim
Verdalen
Levanger
Steinkjer
Kristiansund
Nordkapp
Bølgen i Larvik
Skien
Kr.sand
Arendal
Grimstad
Molde
Hitra
Eidsfjord
Bergen
Kilden kino i Tønsberg
Asker
Askim
Horten
Hønefoss
Halden
Fredrikstad

To brødre

Filmen handler om to brødre som bor på hver sin side av Atlanteren. Broren hjemme i Norge oppdager at han har en dødelig sykdom og prøver å komme i kontakt med sin bror på den andre siden av Atlanterhavet

Kontakt NFI

Stine Helgeland
Jakob Berg
  • Jakob Berg
  • Informasjonsrådgiver (permisjon tom 30.06.2012)
  • Telefon: +47 22 47 45 91
  • Mobil: + 47 971 97 766
  • E-post: jakob.berg@nfi.no