Om NFIFilmbutikken - kjøp og salgNye norske filmerCinemateketNFI emblem del 2
Filmens HusBarn og unge - SFUArkiv og bibliotekFilmmuseetNFI emblem del 3
SøkEnglishNorsk filminstituttNyheter/Kalender
Til hovedsiden

20.01.2010

RÅFILM FØRPREMIERE: STRENGT HEMMELIG – Skuddene på Karl Marthinsen

Råfilm, Cinematekets dokumentarfilmsatsing, åpner det nye året med eksklusiv førpremiere på den nye norske dokumentaren STRENGT HEMMELIG. Regissør Benedicte Maria Orvung forteller i denne filmen historien om sin egen familiehemmelighet. Hun fikk først vite som voksen at morfarens bror, Karl Marthinsen, var en av Norges mest framstående nazister under 2. verdenskrig. Forfatter Tor Bomann-Larsen vil i forbindelse med visningen snakke om oppgjøret med heltebildene etter 2. verdenskrig.

Publisert: 20.01.10 | Sist endret: 22.06.10

Strengt hemmelig (Benedicte Maria Orvung)

Strengt hemmelig (Benedicte Maria Orvung)

Om filmen:
Vi har hørt historien om Max Manus og de norske motstandsheltene under krigen. Her er historien om de som valgte å gå til den andre siden. Nordnorske Karl Marthinsen var sjef for det norske sikkerhetspolitiet under krigen, landshirdsjef fra 1944, og en sentral person i det okkuperte Norge. Han var sterkt involvert i deportasjonen av de norske jødene og arrestasjoner og tortur av mennesker som ble ansett som fiender av okkupasjonsmakten. Marthinsen ble likvidert av Oslogjengen utenfor sitt hjem i Blindernveien 8. februar 1945.

Regissør Benedicte Maria Orvung er barnebarnet til Marthinsens bror, og i Strengt hemmelig forteller hun hvordan historien om Karl Marthinsen har ligget som en dyster hemmelighet i familien gjennom hele oppveksten. Hun fikk først vite om det i voksen alder, og hennes undersøkelser av Marthinsens liv og skjebne danner utgangspunktet for denne sterkt gripende og svært tankevekkende dokumentarfilmen. Orvung oppsøker familiemedlemmer, historikere, motstandsfolk og tidligere kolleger av Marthinsen i Statspolitiet, og tegner et fascinerende og rystende bilde av de som valgte å jobbe på feil side i Norge under krigen.

NB! I KVELD, ONS 20: JAN KL. 19.00.

 

Se også:

RÅFILM: Amandavinneren "Brødre i krig"
Amanda-vinneren På høstens første RÅFILM-arrangement viser vi den rykende ferske Amanda-vinneren Brødre i krig, en strålende dokumentar om to brødre som havnet på hver sin side under andre verdenskrig. Onsdag kl. 19.00 inviterer vi til første visning i Oslo av denne filmen.
03.09.2010
Les mer

Ny irsk film
Adam & Paul: Kommende kultklassiker? Et lite knippe glimrende, sjarmende og morsomme nye irske filmer, inkludert en fantastisk dokumentarfilm om kvinner og menn, og en film med åpenbart kultpotensiale i samme gate som "Withnail & I" og "Trainspotting".
30.08.2010
Les mer

Cinemateket i september og oktober
Robert Mitchum-serie på Cinemateket i septemberFilmene som inspirerte tv-serien "Mad Men". Robert Mitchum, en av tidenes karakterskuespillere. De fantastiske filmene til den britiske duoen Powell & Pressburger. Nye irske filmperler. - Dette er noe av det du kan se på Cinemateket i september. Her er en oversikt over filmene som vises.
27.08.2010
Les mer

Kultfilmen The Room på Cinemateket
Kultfenomenet <b>The Room</b>Kultfilmen The Room kommer til Cinemateket i september! Denne amerikanske filmen, omtalt som "de dårlige filmenes Citizen Kane", har blitt et fenomen i USA, hvor den har blitt vist for et stadig mer entuasiastisk publikum i over 6 år. Og nå er fenomenet i ferd med å spre seg til resten av verden.
27.08.2010
Les mer

Mad Men-universet på film 22.08.2010

Japansk filmhelg med to gratisvisninger 25.06.2010

Sommerfest 2. juli 22.06.2010

Kortfilmimport fra Grimstad 22.06.2010

Cinematekets reisebyrå 22.06.2010

Til nyhetsarkivet

Hovedsiden | Søk | English | Om NFI | Filmens Hus | Filmbutikken | Barn og unge
Norske filmer | Arkiv og bibliotek | Cinemateket | Filmmuseet
©2003 Norsk filminstitutt