Elisabeth Kvithyll, ny filmkonsulent ved NFI. Foto: Petter Berg
Elisabeth Kvithyll er ansatt som ny konsulent for lang fiksjon i et åremål på fire år. Hun tiltrer stillingen i august.
Elisabeth Kvithyll har bakgrunn som produsent i Hummelfilm, Storm Films, Nordisk Film Production og Bellebob, og har blant annet produsert spillefilmene Blindsone (2018) og Alle hater Johan (2021).
Hun er utdannet journalist og TV- og filmprodusent fra WA Screen Academy i Australia og Den norske filmskolen. Kvithyll har bred erfaring med prosjektutvikling, produksjon og finansiering av norske og skandinaviske spillefilmer og dramaserier på tvers av sjangre, kunstneriske uttrykk og publikumsmålgrupper.
– Vi ser fram til å ønske Elisabeth Kvithyll velkommen til Norsk filminstitutt, sier Terez Hollo-Klausen, avdelingsdirektør for talent, utvikling og produksjon ved Norsk filminstitutt.
– Det er ekstra gledelig at hun var del av det første Up-programmet, 2018–2019, som Norsk filminstitutt utviklet i samarbeid med Talent Norge og Norsk Tipping. Hun kjenner både bransjen og talentutviklingsarbeidet vårt svært godt, sier Terez Hollo-Klausen.
– Norsk filmbransje er gjennomprofesjonalisert, med talenter og fagmiljøer på høyt nivå internasjonalt, som har enda mer å gi av den kanskje mest komplekse kunstformen som finnes, sier Elisabeth Kvithyll.
– Jeg gleder meg til å arbeide med kunstnerisk vågemot, sterke perspektiver og filmer som berører oss. Jeg har stor respekt for filmskapere som tør å utforske følelser, tanker og dilemmaer fra innsiden og ut, sier Elisabeth Kvithyll.
Det vil være mulig å søke Elisabeth Kvithyll om tilskudd til utvikling og produksjon av spillefilm fra august 2026.
– Filmkonsulentenes oppgave er å finne de sterkeste prosjektene — filmer som tar kunstnerisk risiko, har relevans for publikum og som av og til også kan bergta verden, sier Kjersti Mo, direktør i Norsk filminstitutt.
– De siste årenes suksess for norsk film henger tett sammen med de krevende vurderingene konsulentene gjør hver eneste dag. Jeg gleder meg til å se hvilke prosjekter Elisabeth Kvithyll vil bidra til å løfte fram.
Konsulentkollegiet ved Norsk filminstitutt består fra august 2026 av seks konsulenter i åremål:
Hold deg oppdatert på siste nytt fra Norsk filminstitutt. Du kan motta informasjon og nyheter knyttet til norske filmer og serier, dataspill eller begge deler.
Du kan velge å motta nyheter idet vi publiserer en sak, vanligvis tre til fem ganger i uken, eller motta en ukentlig oppsummering av nyhetssaker.