Hopp til hovedinnhold
Illustrasjon. PC på et bord, og på skjermen ser vi nettsiden til Spillbiblioteketet. Blå bagrunn.

Spillbiblioteket på Norsk filminstitutt sine nettsider. Illustrasjon: Norsk filminstitutt

Ny versjon av Spillbiblioteket lanseres på Norsk filminstitutts nettsider

Spill

Tjenesten Spillbiblioteket, som gir bibliotek og fritidsklubber tilgang til norske dataspill, flyttes til Norsk filminstitutts nettsider. Spillbiblioteket lanseres nå med ny funksjonalitet og nytt design.

Spillbiblioteket er en tjeneste der bibliotekarer og ledere i fritidsklubber kan få gratis tilgang på norske dataspill som Norsk filminstitutt har kjøpt inn via innkjøpsordningen for spill. 

De fleste spillene deles ut som spillnøkler som kan løses inn hos tjenester som Steam, PlayStation Store og Nintendo eShop, men tjenesten har også fysiske versjoner av enkelte spill. 

Spillbiblioteket ligger i seksjonen for spillkultur, og det er også mulig å komme seg direkte dit via nettadressen spillbiblioteket.no.

– Å gjøre norske spill mer tilgjengelige i bibliotek og fritidsklubber er en del av vårt større arbeid med å bidra til en levende norsk spillkultur. Med lanseringen av det nye Spillbiblioteket øker tilgangen til det brede utvalget av norske spill, og vi håper at flere får oppleve bredden av de mange gode spillopplevelsene som norske utviklere har bygget opp gjennom årene, sier Kaja Hench Dyrlie, seksjonsleder for spill ved Norsk filminstitutt.

Målet med å integrere Spillbiblioteket inn i Norsk filminstitutts nettsider, er å gjøre det lett og oversiktlig å finne og ta i bruk spillene. Brukerne finner nødvendig og nyttig informasjon om hvert enkelt spill i Spillbiblioteket, og lenke ut til spillutviklernes nettsider for mer utdypende informasjon. 

Innkjøp av flere spill

Den nye versjonen av Spillbiblioteket møter endringene i innkjøpsordningen for dataspill, som i 2025 gikk fra å rette seg mot bibliotek til å også tilby spill til fritidsklubber. 

Endringene i innkjøpsordningen åpner for at spillutviklere kan søke om å få spillene sine innkjøp til fritidsklubber i tillegg til bibliotek. Spill som tidligere er blitt innkjøpt i ordningen for bibliotek kan søke på ny hvis de tilgjengelige lisensene er brukt opp

Både nye og tidligere søkere kan lese mer om innkjøpsordningen for spill her.

Kontakt

Foto. Mann ser inn i kamera og smiler

Audun Rodem

Rådgiver dataspillkultur

Foto. Kvinne ser inn i kamera og smiler.

Kaja Hench Dyrlie

Seksjonsleder spill og MEDIA Desk

Meld deg på

Siste nytt fra Norsk filminstitutt

Hold deg oppdatert på siste nytt fra Norsk filminstitutt. Du kan motta informasjon og nyheter knyttet til norske filmer og serier, dataspill eller begge deler.

Du kan velge å motta nyheter idet vi publiserer en sak, vanligvis tre til fem ganger i uken, eller motta en ukentlig oppsummering av nyhetssaker.

Motta siste nytt om 
Når vil du motta nyheter